News Archive - December 2013

News Archive | Subscribe to News
Follow Wellington Pétanque on Twitter Twitter

National Senior Doubles

1 December 2013

Forty-four players, including fourteen from the Wellington region, are taking part in the National senior Doubles at Herne Bay, Auckland, next weekend.

The field is headed by defending champions Clive Bartleet and Bob Bridge, but also includes former champions Pete Hamilton (2011), Graeme Morris (2011), and Bill Peachey (2009, 2010).

  1. Sina Anderson/Barrie Clayworth (Northcote)
  2. Clive Bartleet (Vikings)/Bob Bridge (Masterton)
  3. Chris Beams (Herne Bay)/Miles Maxted (Kennedy Park)
  4. Paul Bickelmann (Herne Bay)/Alain Coulomb (Herne Bay)
  5. Brian Bradburn/Claire Bradburn (Silverstream)
  6. Charles Brock (Kennedy Park)/John Targett (Christchurch)
  7. Francoise Case/Ros Morton (Herne Bay)
  8. Ann Clayworth/Margaret Maher (Northcote)
  9. Carol Daiseley/Jean-Claude Rapon (Hibiscus Coast)
  10. Kevin Davis/Max Davis (Epsom)
  11. Keith Dixon/Andrew Findlay (Christchurch)
  12. Jean Emshoff (Herne Bay)/Shirley MacDonald (Horowhenua)
  13. Neville Frost (Caversham)/Shirley Selwyn (Wanganui East)
  14. John Greig (Kennedy Park)/Bill Peachey (Vikings)
  15. Sue Gurr/Sheryl Parslow (Wanganui East)
  16. Pete Hamilton (Wanganui East)/Richard Lawson (Hataitai)
  17. Eileen Lippard (Kennedy Park)/Margaret Penny (Vikings)
  18. Joan Miller/Ralph Priddle (Masterton)
  19. Graeme Morris (Masterton)/Trevor Neilson (Rotorua)
  20. Bob McCarthy/Margaret Mordecai (Otaki)
  21. Charles Parley/Jean Parley (Stanley Bay)
  22. Ray Pierce (Vikings)/Ann Shields (Herne Bay)

Broken Cochonnet - The answer

1 December 2013

Broken cochonnet

On the first day of the Regional Doubles a cochonnet was hit by a boule and broke into three pieces.

What should happen next?

In the actual game, the end was annulled.

APSPC Umpire, John Degueldre has advised that: After the cochonet was broken the end should have been continued after replacing the largest part of the broken one by a new one of the same size. (A in the diagram). See Article 10a - Changing of jack or boule, part 2.

The largest part is taken into consideration means that it is the largest part of the broken cochonet (or boule) that will be replaced by a new one.

International Men's Singles Championship

1 December 2013

FIPJP have announced the first Men's Singles World Championship to be held in Nice, France (31 Jan-2 Feb 2014). Entry is limited to 32 countries and the Oceania Federation may send two representatives.

It will be interesting to see if this is a forerunner of a move to limit entries to the World Championships (Men 48 teams, Women unlimited as the number is less than 48).

Wellington Representative team

4 December 2013

The Wellington team to play against Hawke's Bay is:

Fay Doyle (Kapiti), Steve Frampton (Park Ave), Sue Gurr (Wanganui East), Shirley MacDonald (Horowhenua), Bob McCarthy (Otaki), Kevin McFadgen (Kapiti), Margaret Mordecai (Otaki), Graeme Morris (Masterton), Sheryl Parslow (Wanganui East), Christine Strichen (Wanganui East), Richard Turfrey (Wanganui East), Claire Wilson (Masterton)

The reserve player is Tony Simpson (Wanganui East) and the coach is Yvonne Futcher (Wanganui East).

The eleventh Haines Cup match will be played at the Manawatu Pétanque club in Plamerston North an Saturday, 14 December.

Hawke's Bay are the Haines Cup holders having won the last two matches. Wellington lead Hawke's Bay 5-4 with one match drawn. (Previous results)

Hawke's Bay Representative team

8 December 2013

The Hawke's Bay team to play against Wellington for the Haines Cup is:

Denise Bavidge, Maurice Belz, Sharon Cannon, Dez Grant, Geoff Greer, Ian Hay, Simon Hurley, Robin Johnston, Murray Porter, Lee Taffard, Robert Wilson, Sarah-Jane Wright.

WPA Open Triples

9 December 2013

Eighteen teams have entered the WPA Open Triples to be held at the Horowhenua Pétanque club this Sunday (15 December). The start time is 8:00 for 8:30 am.

  1. Roger Ball/John McFarlane/Trish Smart (Manawatu)
  2. Lee-Anne Bird/Sue Gurr/Sheryl Parslow (Wanganui East)
  3. Brian Bradburn/Claire Bradburn (Silverstream)/Richard Lawson (Haitaitai)
  4. Ted Burr/Joan Judd (Otaki)/Sandy MacDonald (Horowhenua)
  5. Alan Cameron/Pat MacFarlane/Jan Willis (Manawatu)
  6. Sharon Cannon/Lee Tafford (Napier)/Richard Turfrey (Wanganui East)
  7. Derek Cooper/Paul Husband/Don Thompson (Manawatu)
  8. Elva Cooper/Lois Rowe/Judith Smith (Manawatu)
  9. Myles Cowper (Hataitai)/Nick Jegousse (Upper Hutt)/Michael Rocks (Khandallah)
  10. Anne Dawson/Terry Dawson/Jo Maxwell (Kapiti)
  11. Brian Frampton (Kapiti)/David Gatchell/Shirley MacDonald (Horowhenua)
  12. Steve Frampton/Enoka Smiler/Monica Smiler (Park Avenue)
  13. Don Fraser/Shirley Fraser/Clare Loman (Otaki)
  14. Dene Futcher/Christine Strichen (Wanganui East)/Claire Wilson (Masterton)
  15. Yvonne Futcher (Wanganui East)/Barbara Johnston (Masterton)/Annick Le Guen (Kapiti)
  16. Linda Gazzard (Kapiti)/Robin Mann/Tommy Werry (Park Avenue)
  17. Rex Hayes/Kevin McFadgen/Sheryl McFadgen (Kapiti)
  18. Bob McCarthy/Margaret Mordecai (Otaki)/Tony Simpson (Wanganui East)

9 December 2013

Two more entries have been received for the Open Triples.

  1. Rangi Ankins/Rosemary Barrack/Shirley Peard (Horowhenua)/
  2. Joan Finn/Carleen Fitzgerald/Jan Hayward (Horowhenua)

PNZ National Senior Doubles

11 December 2013

Clive Bartleet and Bob Bridge successfully retained their National Senior Doubles title last weekend.

Twenty-two teams took part in the tournament at the Herne Bay Pétanque club in Auckland. Surprisingly, given the number of players in the North Island, this was less than the 31 teams that took part in last year's competition in Dunedin.

In the Championship final, Clive and Bob narrowly beat Pete Hamilton and Richard Lawson 13-12. The Trophy Consolation was won by John Greig and Bill Peachey from Charles and Jean Parley.

The Consolante was won by Charles Brock and John Targett. Final results

Haines Cup match

15 December 2013

The format for Haines Cup was one round each of Singles and Doubles followed by two rounds of Triples.

At the end of round 1 both sides were locked at 6 all, having shared the 12 games of Singles.

Hawke's Bay took a comfortable lead in round 2 winning 5 out of the 6 games of Doubles.

With 24 points still on offer, Wellington had to pull some tricks out of the bag, winning 6 out of the 8 games of Triples. The four games in round 3 were split 2-2.

Wellington was not making things easy for themselves having to win all 4 games in the last round.

Things did not go according to plan as Hawke's Bay won 3 games in the last round to comfortably win the Haines Cup for the third year in a row.

Final result

Wellington Open Triples

15 December 2013

WPA Open Triples winnersWPA Open Triples runners up

Myles Cowper, Nick Jegousse, and Michael Rocks went one better than last year to win the WPA Open Triples at the Horowhenua Pétanque club.

In the Trophy final, they beat Yvonne Futcher, Barbara Johnston, and Annick Le Guen 13-8.

The two-time defending champions, Sharon Cannon, Richard Turfrey and Lee Taffard, were beaten in the quarter-final by the runners-up.

The Plate was won by Rangi Ankins, Rosemary Barrack, and Shirley Peard. The Bowl was won by Steve Frampton, Enoka Smiler, and Monica Smiler.

Final results

Trans Tasman result

25 December 2013

The full Trans Tasman result courtesy of the Australian Pétanque Federation is now available.

National Representative squads

26 December 2013

Fifteen WPA region players have entered the 2014 PNZ National Selection process.

Open Men

Bob Bridge (Masterton), Gordon Dykes (Windy Hills), Christian Fouquet (Herne Bay), Dez Grant (St George), Simon Hurley (Napier City), Andre Noel (Vikings), Bill Peachey (Hibiscus Coast), Mark Richardson (Christchurch), Richard Turfrey (Wanganui East), Georgio Vakauta (Vikings).

Open Women

Sharon Cannon (Wanganui East), Yvonne Futcher (Wanganui East), Annick Le Guen (Kapiti), Angela Maxted (Kennedy Park), Christine Strichen (Wanganui East), Claire Wilson (Masterton).

Senior Men

Alain Coulomb (Hibiscus Coast), Keith Dixon (Christchurch), Neville Frost (Caversham), Pete Hamilton (Wanganui East), Bob McCarthy (Otaki), Graeme Morris (Masterton), Ray Pierce (Herne Bay).

Senior Women

Claire Bradburn (Silverstream), Marilyn Bunce (Alexandra), Janet Goodin (Caversham), Shirley MacDonald (Horowhenua), Margaret Maher (Northcote), Margaret Mordecai (Otaki), Ros Morton, Shirley Selwyn (Wanganui East), Ann Shields (Epsom).

Six men and six women are required in both the Open and Senior grades for the Trans Tasman and the teams will be announced after the selection camps: Open Men (1/2 February in Auckland), Open Women (8/9 February in Wellington), Senior Men and Women (15/16 February in Wellington).

The Trans Tasman will be held in Rotorua. The announced date of 22/23 March is at least a month earlier than usual and clashes with the scheduled WPA Regional Triples.

Inter-region match result

27 December 2013

Results from the Tri-Star tournament in Dunedin last month.