National Championship Results 2017-18 Season

National Singles Championship

7 & 8 October 2017

Played at the Dunedin City Pétanque club

Trophy

Phillip Lyall (Dunedin City) 1;
Nicolas Jegousse (Southland) 2;
Jared Handford (Christchurch), Paul Tamagushiku (Papanui) 3 equal;
Robyn Chalmers (Herne Bay), Bruno Falco (Christchurch), Ann Hogg (Otaki), Erik Ross (Taieri) 5 equal.

Trophy Consolation

Richard Browne (Ashburton) 1;
Mark Richardson (Dunedin City) 2;
Shirley MacDonald (Otaki), Mavis Thompson (Timaru) 3 equal;
Branko Cvjetan (Caversham), Neville Frost (Dunedin City), Jackson Gallagher (Caversham), Pete Hamilton (Wanganui) 5 equal.

Plate

David Beer (Alexandra) 1;
Richard Hambleton (Taieri) 2;
Steve Frampton (Kapiti), Kay George (St Kilda) 3 equal;
Neville Bensdorp (Ashburton), Sharon Cannon (Bay View), Dave Gatchell (Horowhenua), Karen Stephen (Christchurch) 5 equal.

Plate Consolation

Claire Bradburn (Silverstream) 1;
Mervyn Wilson (St. Kilda) 2;
Maryon Beer (Alexandra), Nadine Simpson (Caversham) 3 equal;
Karen Bensdorp (Ashburton), Les Clearwater (Christchurch), Warren McConnell (Dunedin City), Gretchen Preston (Taieri) 5 equal.

Bowl

  1. Julie Carrick (Caversham)
  2. Janet Goodin (Caversham)
  3. Tom Stratton (Taieri)
  4. Annette Williams (Taieri)
  5. Jan Guilford (Ashburton)
  6. Keith Dixon (Christchurch)

Top


National Doubles Championship

11 & 12 November 2017

Played at the Kapiti Pétanque club

Trophy

Jared Handford/Stephane Montel (Christchurch) 1;
Myles Cowper (Haitaitai)/Michael Rocks (Bay View) 2;
Dez Grant/Sarah-Jane Wright (Bay View), Sutima Paijit/Paul Tamagushiku (Christchurch) 3 equal;
Richard Browne/Brian Westerbeek (Christchurch), Morgan Choveaux/Nico Toyne (Haitaitai), Steve Frampton (Kapiti)/Ann Hogg (Otaki), Murray Porter (Bay View)/Brian Smith (Masterton) 5 equal.

National Doubles Championship final

Trophy Consolation

Grant Bray/Annick Le Guen (Kapiti) 1;
Sharon Cannon/Lee Tafford (Bay View) 2;
Vaughan Husband (Manawatu)/Alan Taylor (Kapiti), Christine Strichen/Claire Wilson (Wanganui East) 3 equal;
Ian Baker /Ray Pierce (Herne Bay), Denise Bavidge/Geoff Greer (Bay View), Karen Bensdorp/Neville Bensdorp (Ashburton), Cathryn Lyall/Phillip Lyall (Dunedin City) 5 equal.

Plate

Robin Johnson (HBLT)/Sheryl Parslow (Wanganui East) 1;
Robyn Chalmers (Herne Bay)/Neville Frost (Dunedin City) 2;
Maurice Belz (Bay View)/Richard Swaney (Herne Bay), Brett Maguire (Kapiti)/Tony Simpson (Wanganui East) 3 equal;
Moises Burgos (Upper Hutt)/Lynne Shepherd (Kapiti), Debby Butler (Kapiti)/Dave Gatchell (Horowhenua), Kathy Gatford/Tony Gatford (Kapiti), Jan Guildford (Ashburton)/Michelle Maxwell (Kapiti) 5 equal.

Plate Consolation

Claire Bradburn (Silverstream)/Shirley MacDonald (Otaki) 1;
Margaret Maher (Northcote)/Margaret Penny (Herne Bay) 2;
Diana Glamuzina/Glen Glamuzina (Northcote), Angela Maxted (Kennedy Park)/Ann Shields (Herne Bay) 3 equal;
Trish Amoroa-Biddle/Yvonne Futcher (Wanganui East), John Galbraith/Patricia Galbraith (Masterton), Kathy Gatford/Tony Gatford, Kay George/Mervyn Wilson (St Kilda) (Kapiti) 5 equal.

Top


National Senior Doubles Championship

2 & 3 December 2017

Played at the Tauranga BOP Pétanque club

Trophy

Lee Taffard (Bay View)/Mervyn Wilson (St. Kilda) 1;
Pete Hamilton (Wanganui East)/Kevin McFadgen (Kapiti) 2;
Bob Bridge (Herne Bay)/Seti Mailei (Panmure Pioneers), Dave Gatchell (Horowhenua)/Sheryl Parslow (Wanganui East) 3 equal;
Ian Baker/Ray Pierce (Herne Bay), Sharon Cannon (Bay View)/Graeme Morris (Masterton), Kathy Gatford/Tony Gatford (Kapiti), Ann Hogg/Shirley MacDonald (Otaki) 5 equal.

Trophy Consolation

Roger Brown/Grant Gardiner (Kennedy Park) 1;
Claire Bradburn (Silverstream)/Les Clearwater (Christchurch) 2;
Neville Frost (Dunedin City)/John Targett (Christchurch), Alice Maguigan/Art Vernon (Christchurch) 3 equal;
Diana Glamuzina (Northcote)/Imelda Mailei (Panmure Pioneers), John Hayes/Josie Parkin (Tauranga), Margaret Maher (Northcote)/Ann Shields (Herne Bay), Angela Maxted (Kennedy Park)/Trevor Neilson (Bay View) 5 equal.

Plate

  1. Alain Coulomb (Tauranga)/Ros Morton (Herne Bay)
  2. Robyn Chalmers (Herne Bay)/Glen Glamuzina (Northcote)
  3. Bev Kendall/Aileen Simpson (Caversham)
  4. Geoffrey Herd/Maryan Kennedy (Tauranga)
  5. Graham Baird/Pam Baird (Caversham)

Plate Consolation

  1. David Beer/Maryon Beer (Alexandra)
  2. Bill Peachey (Hibiscus Coast)/Margaret Penny (Herne Bay)
  3. Shirley Madgwick (Wanganui East)/Mavis Thompson (Timaru)
  4. Colin Bunce/Marilyn Bunce (Alexandra)
  5. Karen Bensdorp/Jan Guilford (Ashburton)

Top


National Women’s Triples Championship

Friday, 2 March 2018

Played at Manawatu Pétanque club

Qualifying

  1. Annick Le Guen (Kapiti)/Christine Strichen/Claire Wilson (Wanganui East) 4 (10, 35)
  2. Robyn Chalmers/Lydia Davis (Herne Bay)/Diana Glamuzina (Northcote)3 (9, 34)
  3. Claire Bradburn (Silverstream)/Angela Maxted (Kennedy Park)/Ann Shields (Herne Bay) 3 (8, 37)
  4. Sharon Cannon (Bay View)/Sutima Paijit/Karen Stephen (Christchurch) 3 (5, 36)
  5. Maryon Beer (Alexandra)/Karen Bensdorp (Ashburton)/Sandra Hay (Alexandra) 2 (9, 34)
  6. Tricia Brown/Leslie Haines/Virgina Kirk-Smith (Herne Bay) 2 (9, 33)
  7. Christine Daykin (Manawatu)/Mary Joblin (Wanganui East)/Tangi Rasmussen (Naenae) 2 (9, 32)
  8. Nicola Brock (Kennedy Park)/Pam Jenkins (Herne Bay)/Claire Matthews (Northcote) 2 (9, 28)
  9. Debby Butler/Michelle Maxwell/Kathy Gatford (Kapiti) 2 (9, 28)
  10. Carolyn Graham/Ann Hogg/Shirley MacDonald 2 (6, 36)
  11. Yvonne Futcher/Sheryl Parslow (Wanganui East)/Monica Smiler (Naenae) 1 (9, 26)
  12. Margaret Maher (Northcote)/Jean Parley (Stanley Bay)/Margaret Penny (Herne Bay) 1, (6, 32)
  13. Ngaire Erikson/Shirley Peard/Marilyn Trembath (Horowhenua) 1 (5, 33)
  14. Elva Cooper (Manawatu)/Beryl Cowan/Shirley Madgwick (Wanganui East) 0 (9, 24)

Trophy

Sharon Cannon/Sutima Paijit/Karen Stephen 1;
Robyn Chalmers/Lydia Davis/Diana Glamuzina 2;
Claire Bradburn/Angela Maxted/Ann Shields, Annick Le Guen (Kapiti)/Christine Strichen/Claire Wilson 3 equal.

Trophy Consolation

Maryon Beer/Karen Bensdorp/Sandra Hay 1;
Christine Daykin/Mary Joblin/Tangi Rasmussen 2;
Nicola Brock/Pam Jenkins/Claire Matthews, Tricia Brown/Leslie Haines/Virgina Kirk-Smith 3 equal.

Plate

  1. Elva Cooper/Beryl Cowan/Shirley Madgwick
  2. Carolyn Graham/Ann Hogg/Shirley MacDonald
  3. Margaret Maher/Jean Parley/Margaret Penny
  4. Yvonne Futcher/Sheryl Parslow/Monica Smiler
  5. Ngaire Erikson/Shirley Peard/Marilyn Trembath
  6. Debby Butler/Michelle Maxwell/Kathy Gatford

Top


National Pointing Competition

2, 3 & 4 March 2018

Played at Manawatu Pétanque club

Qualifying

2 & 3 March 2018

Men

  1. Nico Toyne 39
  2. Richard Browne 38
  3. Allan Fletcher 30
  4. Kevin Davis 30
  5. Morgan Choveaux 28
  6. Vaughan Husband 27
  7. Ian Baker
  8. Jared Handford
  9. Tony Gatford
  10. Keith Dixon
  11. Adelys Taraunu
  12. Myles Cowper
  13. Steve Frampton
  14. Mark Richardson
  15. Paul Tamagushiku
  16. Glen Glamuzina
  17. Michael Rocks
  18. Neville Frost
  19. David Beer
  20. Brian Westerbeek

Women

  1. Claire Bradburn 24
  2. Diana Glamuzina 20
  3. Sharon Cannon 18
  4. Sutima Paijit 17
  5. Robyn Chalmers 16
  6. Claire Wilson
  7. Lydia Davis
  8. Sara-Jane Wright
  9. Angela Maxted

Final

4 March 2018

Men

  1. Richard Browne 23
  2. Nico Toyne 22

Women

  1. Claire Bradburn 18
  2. Diana Glamuzina 11

Top


National Shooting Competition

2, 3 & 4 March 2018

Played at Manawatu Pétanque club

Qualifying

2 & 3 March 2018

Men

  1. Brian Westerbeek 32
  2. Adelys Taraunu 28
  3. Jared Handford 25
  4. Michael Rocks 24
  5. Nico Toyne 22
  6. Allan Fletcher 21
  7. Tony Gatford
  8. Steve Frampton
  9. Neville Bensdorp
  10. Morgan Choveaux
  11. David Beer
  12. Glen Glamuzina
  13. Mark Richardson
  14. Paul Tamagushiku
  15. Ian Baker
  16. Vaughan Husband
  17. Richard Browne
  18. Myles Cowper
  19. Kevin Davis

Women

  1. Sharon Cannon 29
  2. Christine Strichen 23
  3. Annick Le Guen 19
  4. Sutima Paijit 17
  5. Robyn Chalmers 15
  6. Ann Shields 14
  7. Claire Bradburn
  8. Diana Glamuzina
  9. Angela Maxted
  10. Karen Stephen
  11. Sara-Jane Wright
  12. Lydia Davis

Final

4 March 2018

Men

  1. Adelys Taraunu 20
  2. Brian Westerbeek 4

Women

  1. Sharon Cannon 17
  2. Christine Strichen 9

National Women’s Shooting Competition final

Top


National Triples Championship

3 & 3 March 2018

Played at Manawatu Pétanque club

Arbitres: Jack Gazzard (Kapiti), Barbara Whittington (Naenae).

Qualifying

Format: Seven round Swiss system, 75 minute time limit, plus 1 end.

Teams listed in tie-break order (Buchholz points).

  1. Allan Fletcher/Pam Jenkins (Bay View)/Adelys Taraunu (Panmure Pioneers) 7 (27, 198)
  2. Maurice Belz (Bay View)/Myles Cowper (Hataitai)/Michael Rocks (Bay View) 6 (28, 189)
  3. Keith Dixon (Christchurch)/Barbara Nicholls (Otaki)/Karen Stephen (Christchurch) 5 (27, 200)
  4. Nicola Brock (Kennedy Park)/David Lippard/Joanne Lippard (Herne Bay) 5 (27, 199)
  5. Richard Browne (Ashburton)/Neville Frost (Dunedin City)/Brian Westerbeek (Christchurch) 5 (27, 186)
  6. Moises Burgos (Upper Hutt)/Morgan Choveaux/Nico Toyne (Hataitai) 5 (24, 197)
  7. Ian Baker (Herne Bay)/Sharon Cannon/Murray Porter (Bay View) 4 (34, 182)
  8. Denise Bavidge (Bay View)/Grant Bray (Kapiti)/Geoff Greer (Bay View) 4 (33, 180)
  9. Annick Le Guen (Kapiti)/Christine Strichen/Claire Wilson (Wanganui East) 4 (29, 184)
  10. Cathryn Lyall/Phillip Lyall/Mark Richardson (Dunedin City) 4 (28, 174)
  11. Steve Frampton (Kapiti)/Shirley MacDonald (Otaki)/Graeme Morris (Masterton) 4 (27, 174)
  12. Jared Handford/Sutima Paijit/Paul Tamagushiku (Christchurch) 4 (24, 179)
  13. Paul Anderson/Trish Biddle-Amoroa/Richard Turfrey (Wanganui East) 4 (24, 177)
  14. Dave Gatchell (Horowhenua)/Ann Hogg (Otaki)/Sheryl Parslow (Wanganui East) 4 (20, 172)
  15. David Corley (Manawatu)/Yvonne Futcher (Wanganui East)/Kevin McFadgen (Kapiti) 3 (29, 161) (*)
  16. Claire Bradburn (Silverstream)/Tangi Rasmussen/Monica Smiler (Naenae) 3 (26, 186)
  17. Alan Cameron/Paul Husband/Hector MacIver (Manawatu) 3 (26, 178)
  18. Vaughan Husband/Marc Khull (Manawatu)/Alan Taylor (Kapiti) 3 (25, 166)
  19. Margaret Maher (Northcote)/Jean Parley (Stanley Bay)/Margaret Penny (Herne Bay) 3 (25, 163)
  20. Dez Grant/Lee Taffard/Sarah-Jane Wright (Bay View) 3 (24, 173)
  21. Kevin Davis (Herne Bay)/Glen Glamuzina (Northcote)/Peter Foxall (Manawatu) 3 (23, 167) (*)
  22. Tricia Brown/Leslie Haines/Virginia Kirk-Smith (Herne Bay) 3 (22, 168) (*)
  23. Robyn Chalmers/Lydia Davis (Herne Bay)/Diana Glamuzina (Northcote) 3 (21, 165)
  24. Debby Butler/Kathy Gatford/Tony Gatford (Kapiti) 3 (19, 176) (*)
  25. David Beer/Maryon Beer/Sandra Hay (Alexandra) 2, (26, 162) (*)
  26. Brett Maguire/Michelle Maxwell (Kapiti)/Tony Simpson (Wanganui East) 2 (24, 159)
  27. John Galbraith/Patricia Galbraith/Ralph Priddle (Masterton) 2 (22, 159) (*)
  28. Karen Bensdorp/Neville Bensdorp (Ashburton)/Lindsay Hay (Alexandra) 2 (20, 163) (*)
  29. Alain Coulomb (Tauranga BOP)/Angela Maxted (Kennedy Park)/Ann Shields (Herne Bay) 2 (20, 152)

(*) Bye

Knockout

75 minute time limit, plus 1 end. The final in each section was untimed.

Trophy

Moises Burgos/Morgan Choveaux/Nico Toyne 1;
Allan Fletcher/Pam Jenkins/Adelys Taraunu 2;
Maurice Belz/Myles Cowper/Michael Rocks, Richard Browne/Neville Frost/Brian Westerbeek 3 equal;
Ian Baker/Sharon Cannon/Murray Porter, Denise Bavidge/Grant Bray/Geoff Greer, Nicola Brock/David Lippard/Joanne Lippard, Keith Dixon/Barbara Nicholls/Karen Stephen 5 equal.

National Triples Championship final

Trophy Consolation

Annick Le Guen/Christine Strichen/Claire Wilson 1;
Dave Gatchell/Ann Hogg/Sheryl Parslow 2;
Paul Anderson/Trish Biddle-Amoroa/Richard Turfrey, Cathryn Lyall/Phillip Lyall/Mark Richardson 3 equal;
Claire Bradburn/Tangi Rasmussen/Monica Smiler, David Corley/Yvonne Futcher/Kevin McFadgen, Steve Frampton/Shirley MacDonald/Graeme Morris, Jared Handford/Sutima Paijit/Paul Tamagushiku 5 equal.

Plate

Debby Butler/Kathy Gatford/Tony Gatford 1;
Vaughan Husband/Marc Khull/Alan Taylor 2;
Kevin Davis/Glen Glamuzina/Peter Foxall, Margaret Maher/Jean Parley/Margaret Penny 3 equal;
Tricia Brown/Leslie Haines/Virginia Kirk-Smith, Alan Cameron/Paul Husband/Hector MacIver, Robyn Chalmers/Lydia Davis/Diana Glamuzina, Dez Grant/Lee Taffard/Sarah-Jane Wright 5 equal.

Plate Consolation

Brett Maguire/Michelle Maxwell/Tony Simpson 1;
Karen Bensdorp/Neville Bensdorp/Lindsay Hay 2;
David Beer/Maryon Beer/Sandra Hay, John Galbraith/Patricia Galbraith/Ralph Priddle 3 equal;
Alain Coulomb/Angela Maxted/Ann Shields 5.

Top