National Championship Results 2014-15 Season

National Women's Triples Championship

13 & 14 September 2014

Played at Alexandra Pétanque club

Trophy

Maryon Beer (Cromwell)/Kay George (St Kilda)/Mavis Thompson (Timaru T&C) 1;
Cathryn Lyall/Sarah Lyall/Kathleen Wallace (Dunedin City) 2;
Catherine Maher (Hataitai)/Margaret Maher (Northcote)/Jean Parley (Stanley Bay), Karen Stephen/Tina Targett/Christine Taylor (Christchurch) 3 equal.

Plate

Marilyn Bunce (Alexandra)/Shirley MacDonald (Horowhenua)/Margaret Mordecai (Otaki) 1;
Claire Bradburn (Silverstream)/Margaret Penny (Vikings)/Anne Shields (Epsom) 2;
Sharon Cannon (Bay View)/Christine Strichen (Wanganui East)/Claire Wilson (Masterton), Yvonne Futcher (Wanganui East)/Pam Jenkins/Joanne Lippard (Herne Bay) 3 equal.

Bowl

Stefany Frost (Dunedin City)/Bev Kendall/Aileen Simpson (Caversham) 1;
Athena Douglas/Madeline Kilgour/Helen Stewart (Cromwell) 2;
Shona Birch/Elaine Nicolson-Winter/Mary Race (Southland) 3;
Sandra Hay (Alexandra)/Nadine Simpson/Anne Sinclair (Caversham) 4.

Top


National Singles Championship

4 & 5 October 2014

Played at Christchurch Pétanque club

Qualifying

Format: Six round Swiss system, 1 hour game plus 2 ends.

Players listed in tie-break order.

  1. Bob Bridge (Masterton) 6 wins, +41
  2. Ray Pierce (Vikings) 5, +21
  3. Neville Frost (Dunedin City) 5, +18
  4. Emile Ferrand (Christchurch) 5, +15
  5. Shirley MacDonald (Horowhenua) 4, +19
  6. Richard Browne (Ashburton) 4, +15
  7. Brian Westerbeek (Christchurch) 4, +13
  8. Robert Cumming (Tauranga BOP) 4, +9
  9. Stephane Montel (Christchurch) 4, +7
  10. John Hudson (Tauranga) 4, +3
  11. Pete Hamilton (Wanganui East) 4, -1
  12. Phillip Lyall (Dunedin) 3, +19
  13. Marilyn Bunce (Alexandra) 3, +14
  14. Claire Wilson (Masterton) 3, +11
  15. Warren McConnell (Dunedin City) 3, +11
  16. Bob McCarthy (Otaki) 3, +6
  17. Mark Richardson (Christchurch) 3, +6
  18. Karen Stephen (Christchurch) 3, +5
  19. Josie Parkin (Tauranga BOP) 3, +3
  20. Christine Taylor (Christchurch) 3, -1
  21. Bruno Falco (Christchurch) 3, -9
  22. Margaret Penny (Vikings) 3, -14
  23. Mavis Thompson (Timaru T&C) 3, -15
  24. Christine Strichen (Wanganui East) 2, -1
  25. Richard Turfrey (Wanganui East) 2, -5
  26. Claire Bradburn (Silverstream) 2, -11
  27. Margaret Maher (Northcote) 2, -12
  28. Stephanie McDonald (Christchurch) 2, -13
  29. Keith Dixon (Christchurch) 2, -15
  30. John Taylor (Northcote) 2, -15
  31. Colin Bunce (Alexandra) 1, -22
  32. Les Clearwater (Christchurch) 1, -25
  33. Andrew Findlay (Christchurch) 1, -32
  34. Margaret Mordacai (Otaki) 0, -45

Trophy

Stephane Montel 1;
Shirley MacDonald 2;
Bob Bridge, Philip Lyall 3 equal;
Richard Browne, Marilyn Bunce, Ray Pierce, Brian Westerbeek 5 equal.

Trophy Consolation

Bob McCarthy 1;
Neville Frost 2;
Warren McConnell, Claire Wilson 3 equal;
Robert Cumming, Emile Ferrand, Pete Hamilton, John Hudson 5 equal.

Consolante

  1. Mark Richardson
  2. Christine Strichen
  3. Bruno Falco
  4. Chris Taylor
  5. Les Clearwater
  6. Claire Bradburn
  7. Richard Turfrey
  8. Andrew Findlay
  9. Margaret Penny
  10. Josie Parkin
  11. Mavis Thompson
  12. Margaret Maher
  13. Karen Stephen
  14. Colin Bunce
  15. John Taylor
  16. Margaret Mordecai
  17. Keith Dixon
  18. Stephanie McDonald

Top


National Doubles Championship

1 & 2 November 2014

Played at Kapiti Pétanque club

Qualifying

Format: Six round Swiss system, 1 hour game plus 2 ends.

Players listed in tie-break order.

  1. Andre Noel/Tom Paulo (Vikings) 6 wins, +45
  2. Bob Bridge (Masterton)/Lee Taffard (Bay View) 5, +44
  3. Junior Purcell/Georgio Vakauta (Vikings) 5, +39
  4. Les Clearwater/Keith Dixon (Christchurch) 5, +22
  5. Maurice Belz (Bay View)/Pete Hamilton (Wanganui East) 5, +14
  6. David Lippard/Joanne Lippard (Herne Bay) 4, +21
  7. Ian Baker (Herne Bay)/Graeme Morris (Masterton) 4, +21
  8. Tony Chin/Ants Yee (Windy Hills) 4, +16
  9. Mark Richardson/Brian Westerbeek (Christchurch) 4, +13
  10. Emille Ferrand/Stephane Montel (Christchurch) 4, +12
  11. Murray Porter (Bay View)/Brian Smith (Masterton) 4, +10
  12. Christine Strichen (Wanganui East)/Claire Wilson (Masterton) 4, +9
  13. Lindsay Hay/Sandra Hay (Alexandra) 4, +8
  14. Sharon Cannon/Geoff Greer (Kapiti) 4, +1
  15. Tony Gatford (Kapiti)/Susan Norman (Windy Hills) 4, 0
  16. Steve Frampton/Monica Smiler (Park Avenue) 3, +22
  17. Bill Peachey/Ray Pierce (Vikings) 3, +12
  18. Nicolas Jegousse (Upper Hutt)/Enoka Smiler (Park Avenue) 3, +11
  19. Craig McKenzie (Christchurch)/Dirk Winnie (Hataitai) 3, +6
  20. Brian Bradburn/Claire Bradburn (Silverstream) 3, +4
  21. Dez Grant/Sarah-Jane Wright (St. George) 3, +4
  22. Charles Brock/John Greig (Kennedy Park) 3, +3
  23. Brett Maguire (Kapiti)/Richard Turfrey (Wanganui East) 3, -3
  24. Kathy Gatford (Kapiti)/Christian Fouquet (Herne Bay) 3, -5(
  25. Brian Frampton (Kapiti)/Bob McCarthy (Otaki) 3, -5
  26. Karen Stephen/Chris Taylor (Christchurch) 3, -10
  27. David Gatchell/Lew Gill (Horowhenua) 3, -13
  28. Kay George/Mervyn Wilson (St. Kilda) 3, -15
  29. Barrie Anderson/John Taylor (Northcote) 3, -24
  30. Colin Bunce/Marilyn Bunce (Alexandra) 2, +3
  31. Cathryn Lyall/Phillip Lyall (Caversham) 2, +2
  32. Joan Miller/Ralph Priddle (Masterton) 2, 0
  33. Grant Bray/Annick Le Guen (Kapiti) 2, -1
  34. Margaret Maher (Northcote)/Margaret Penny (Vikings) 2, -1
  35. Aileen Simpson/Nadine Simpson (Caversham) 2, -9
  36. Kevin McFadgen/Sheryl McFadgen (Kapiti) 2, -19
  37. Catherine Maher (Hataitai)/Jean Parley (Stanley Bay) 2, -19
  38. Andrew Joe/Dean Norman (Windy Hills) 2, -26
  39. Sina Anderson/Ella Harris (Northcote) 2, -29
  40. Richard Browne (Ashburton)/Andrew Findlay (Christchurch) 1, -26
  41. Shirley MacDonald (Horowhenua)/Sheryl Parslow (Wanganui East) 1, -27
  42. Alain Coulomb (Herne Bay)/Jean-Claude Rapon (Hibiscus Coast) 1, -35
  43. Jo Maxwell/Alan Taylor (Kapiti) 1, -40
  44. Lynne Shepherd/Harl Stevens (Kapiti) 0, -35

Trophy

Andre Noel/Tom Paulo 1;
Junior Purcell/Georgio Vakauta 2;
Tony Chin/Ants Yee, Murray Porter/Brian Smith 3 equal;
Ian Baker/Graeme Morris, Bob Bridge/Lee Taffard, Les Clearwater/Keith Dixon, Christine Strichen/Claire Wilson 5 equal.

National Doubles final

Trophy Consolation

Mark Richardson/Brian Westerbeek 1;
David Lippard/Joanne Lippard 2;
Steve Frampton/Monica Smiler, Bill Peachey/Ray Pierce 3 equal;
Sharon Cannon/Geoff Greer, Emille Ferrand/Stephane Montel, Tony Gatford/Susan Norman, Lindsay Hay/Sandra Hay 5 equal.

Consolante

  1. Nicolas Jegousse/Enoka Smiler 5 wins, +40
  2. Cathryn Lyall/Phillip Lyall 4, +28
  3. David Gatchell/Lew Gill 4, +20
  4. Craig McKenzie/Dirk Winnie 4, +28
  5. Charles Brock/John Greig 4, +15
  6. Cathy Gatford/Christian Fouquet 3, +7
  7. Richard Browne/Andrew Findlay 3, +7
  8. Karen Stephen/Chris Taylor 3, +7
  9. Grant Bray/Annick Le Guen 3, +3
  10. Margaret Maher/Margaret Penny 3, +2
  11. Dez Grant/Sarah-Jane Wright 3, 0
  12. Joan Miller/Ralph Priddle 3, 0
  13. Brian Bradburn/Claire Bradburn 3, -4
  14. Brian Frampton/Bob McCarthy 3, -6
  15. Kay George/Mervyn Wilson 2, +7 (B)
  16. Shirley MacDonald/Sheryl Parslow 2, +4
  17. Colin Bunce/Marilyn Bunce 2, -2
  18. Brett Maguire/Richard Turfrey 2, -3
  19. Barrie Anderson/John Taylor 2, -3
  20. Jo Maxwell/Alan Taylor 2, -6
  21. Lynne Shepherd/Harl Stevens 2, -8 (B)
  22. Andew Joe/Dean Norman 2, -11
  23. Catherine Maher/Jean Parley 2, -12
  24. Aileen Simpson/Nadine Simpson 1, -11
  25. Alain Coulomb/Jean-Claude Rapon 1, -17 (B)
  26. Kevin McFadgen/Sheryl McFadgen 1, -19 (B)
  27. Sina Anderson/Ella Harris 1, -26 (B)

(B) received Bye.

Mark Choveaux Trophy

Awarded to the highest place South Island team.

Keith Dixon/Brian Westerbeek

Whanau Cup

Awarded to the highest place family team.

David Lippard/Joanne Lippard

Top


National Senior Doubles Championship

6 & 7 December 2014

Played at Herne Bay Pétanque club

Trophy

Ian Baker/Paul Bickelmann (Herne Bay) 1;
Kevin Davis/Max Davis (Epsom) 2;
Clive Bartleet (Vikings)/Bob Bridge (Masterton), Margaret Maher (Northcote)/Margaret Penny (Vikings) 3 equal.

Trophy Consolation

Charles Brock/John Greig 1;
Ann Shields (Epsom)/Shirley Selwyn (Wanganui East) 2;
Pete Hamilton (Wanganui East)/Graeme Morris (Masterton), John Hudson/Josie Parkin (Wanganui East) 3 equal.

Consolante

  1. Brian Bradburn/Claire Bradburn (Silverstream)
  2. Dave Gatchell/Lew Gill (Horowhenua)
  3. Shirley MacDonald (Horowhenua)/Sheryl Parslow (Wanganui East)
  4. Trevor Neilson (Rotorua)/Ray Pierce (Vikings
  5. Colin Bunce/Marilyn Bunce (Alexandra)
  6. Beverley Kendall/Aileen Simpson (Dunedin City)
  7. Eileen Lippard (Kennedy Park)/Margaret Mordecai (Otaki)
  8. Kay George/Mervyn Wilson (St Kilda)
  9. Chris Taylor (Christchurch)/Mavis Thompson (Timaru T&C)
  10. Sandy Austin/Ros Morton (Herne Bay)
  11. Les Clearwater/Keith Dixon (Christchurch)
  12. David Beer/Maryon Beer (Cromwell)
  13. Bruce Cooper/Julie Leadbeater
  14. Sina Anderson/Ella Harris (Northcote)

Top


National Women's Triples Championship

7 & 8 February 2015

Played at Stanley Bay Pétanque club

Arbitre: Barrie Anderson.

Qualifying round

Format: Single round-robin. Time limit 60 minutes, plus 2 ends.

  1. Sharon Cannon/Christine Strichen (Wanganui East)/Claire Wilson (Masterton) 5 wins, +46
  2. Marilyn Bunce (Alexandra)/Francoise Case (Herne Bay)/Shirley MacDonald (Horowhenua) 5, +5
  3. Ella Harris (Northcote)/Eilleen Lippard (Kennedy Park)/Sheryl Parslow (Wanganui East) 4, +4
  4. Anne Clayworth/Julie Leadbetter/Claire Matthews (Northcote) 3, +8
  5. Catherine Maher (Hataitai)/Margaret Maher (Northcote)/Jean Parley (Stanley Bay) 2, -10
  6. Claire Bradburn (Silverstream)/Angela Maxted (Kennedy Park)/Ruby Vakuata (Vikings)1, -24
  7. Ros Morton (Herne Bay)/Margaret Penny (Vikings)/Ann Shields (Herne Bay) 1, -29

Trophy

Format: Single round-robin. Time limit 60 minutes, plus 2 ends.

  1. Sharon Cannon/Christine Strichen/Claire Wilson 3 wins, +27
  2. Ella Harris/Eilleen Lippard/Sheryl Parslow 2, 0
  3. Marilyn Bunce/Francoise Case/Shirley MacDonald 1, -9
  4. Anne Clayworth/Julie Leadbetter/Claire Matthews 0, -18

Trophy Consolation

Format: Single round-robin. Time limit 60 minutes, plus 2 ends.

  1. Catherine Maher/Margaret Maher/Jean Parley 2 wins, +11
  2. Claire Bradburn/Angela Maxted/Ruby Vakuata 1, -1
  3. Ros Morton/Margaret Penny/Ann Shields 0, -10

Trophy Knockout

Format: Single elimination, no time limit.

Sharon Cannon/Christine Strichen/Claire Wilson 13, Ella Harris/Eilleen Lippard/Sheryl Parslow 2

National Women's Triples final

Top


National Shooting Competition

Held at Christchurch Pétanque Club

Qualifying

Friday, 27 February 2015

Men

  1. Stephane Montel 35
  2. Richard Browne 28
  3. Pete Hamilton 24
  4. Colin Bunce 14
  5. David Beer 12
  6. John Targett 12
  7. Graeme Morris 11
  8. Mark Richardson 11
  9. Brian Westerbeek 11
  10. Ian Baker 10
  11. Bruno Falco 7
  12. Bob Bridge 5
  13. Keith Dixon 3
  14. Robbie Sihamau 3
  15. Les Clearwater 1

Women

  1. Sharon Cannon 29
  2. Claire Bradburn 17
  3. Claire Wilson 11
  4. Shirley MacDonald 9
  5. Christine Strichen 9
  6. Margaret Mordecai 8
  7. Sheryl Parslow 6
  8. Karen Stephen 4
  9. Marilyn Bunce 3

Final

Saturday, 28 February 2015

Men

  1. Stephane Montel 20
  2. Richard Browne 8

Women

  1. Sharon Cannon 20
  2. Claire Bradburn 12

National Women's Shooting Competition final

Top


National Triples Championship

Held at Christchurch Pétanque Club

Arbitre: Barbara Whittington.

Qualifying

Saturday, 28 February 2015

Format: Five round Swiss system, 1 hour game plus 2 ends.

Teams listed in tie-break order.

  1. Sharon Cannon (Bay View)/Christine Strichen (Wanganui East)/Claire Wilson (Masterton) 5 wins, +24
  2. Les Clearwater/Andrew Findlay/Art Vernon (Christchurch) 4, +23
  3. Mark Richardson/John Targett/Brian Westerbeek (Christchurch) 4, +22
  4. Bruno Falco/Emile Ferrand/Stephane Montel (Christchurch) 4, +18
  5. Ian Baker (Herne Bay)/Bob Bridge (Bayview)/Ramon Pierce (Vikings) 3, +17
  6. Cathryn Lyall/Phillip Lyall/Kathleen Wallace (Dunedin City) 3, +13
  7. John Greig (Kennedy Park)/Pete Hamilton (Wanganui East)/Murray Porter (Bay View) 3, +6
  8. Karen Stephen/Tina Targett/Christine Taylor (Christchurch) 3, +5
  9. Brian Bradburn/Claire Bradburn (Silverstream)/Graeme Morris (Masterton) 3, +4
  10. Annick Le Guen (Kapiti)/Angela Maxted (Kennedy Park)/Ruby Vakauta (Vikings) 2, -8
  11. Janet Goodin/Robbie Sihamau (Caversham)/Mavis Thompson (Timaru T&C) 2, -9
  12. Alain Carpentier/Goulven Robinet/Nicolas Xavier (Christchurch) 2, -9
  13. David Beer (Cromwell)/Sandra Hay/Lindsay Hay (Alexandra) 2, -10
  14. Richard Browne (Ashburton)/Neville Frost (Dunedin City)/Warren McConnell (Dunedin City) 2, -11
  15. Shirley MacDonald (Horowhenua)/Margaret Mordecai (Otaki)/Sheryl Parslow (Wanganui East) 1, -16
  16. Dion Biggs/Shannon Crequer/Emily Hickman (Ashburton) 1, -13
  17. Kay George (St Kilda)/Roy Harry-Young (Caversham)/Mervyn Wilson (St Kilda) 1, -29
  18. Colin Bunce/Marilyn Bunce (Alexandra)/Keith Dixon (Christchurch) 0, -17

Trophy

Ian Baker/Bob Bridge/Ramon Pierce 1;
Sharon Cannon/Christine Strichen/Claire Wilson 2;
John Greig/Pete Hamilton/Murray Porter, Mark Richardson/John Targett/Brian Westerbeek 3 equal.

National Triples final

Plate

Bruno Falco/Emile Ferrand/Stephane Montel 1;
Cathryn Lyall/Phillip Lyall/Kathleen Wallace 2;
Les Clearwater/Andrew Findlay/Art Vernon, Karen Stephen/Tina Targett/Christine Taylor 3 equal.

Bowl

Brian Bradburn/Claire Bradburn/Graeme Morris 1;
Richard Browne/Neville Frost/Warren McConnell 2;
Alain Carpentier/Goulven Robinet/Nicolas Xavier 3;
Janet Goodin/Robbie Sihamau (Caversham)/Mavis Thompson 4;
David Beer/Sandra Hay/Lindsay Hay 5;
Annick Le Guen/Angela Maxted/Ruby Vakauta 6.

Bowl Consolation

Kay George/Roy Harry-Young/Mervyn Wilson 1;
Dion Biggs/Shannon Crequer/Emily Hickman 2;
Shirley MacDonald/Margaret Mordecai/Sheryl Parslow 3;
Colin Bunce/Marilyn Bunce/Keith Dixon 4.

Top